Dni wolne w 2023 roku. Jak zaplanować urlop?

W 2023 roku przepracujemy łącznie 250 dni, a 115 dni będziemy mieli wolnych.
Przepracujemy łącznie 2 tys. godzin i będziemy mieli 13 świąt wolnych od pracy, 4 z nich przypadają w sobotę lub niedzielę.

Jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, aby mieć dodatkowy urlop?
W 2023 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają dosyć korzystnie. Przy odrobinie dobrego planowania, biorąc zaledwie 2 lub 3 dni urlopu, można uzyskać całkiem długi okres na dodatkowy wypoczynek bądź ekscytujące podróże po świecie.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku:
1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok,
6 stycznia (piątek) – Objawienie Pańskie (święto Trzech Króli),
9 kwietnia (niedziela) – pierwszy dzień Wielkanocy,
10 kwietnia (poniedziałek) – drugi dzień Wielkanocy,
1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja,
28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
8 czerwca (czwartek) – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego,
1 listopada (środa) – Dzień Wszystkich Świętych,
11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.


Rok szkolny, ferie i wakacje
Dla pracujących rodziców istotnymi w planowaniu urlopów terminami są też daty rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych. W 2023 roku przedstawiają się one następująco:
od 16 do 29 stycznia 2023 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
od 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
od 13 do 26 lutego 2023 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Na okres od 6 do 11 kwietnia 2023 roku przypada wiosenna przerwa świąteczna. Dniem wolnym w szkołach będzie także 2 maja 2023 roku. WAKACJE dla uczniów rozpoczną się 24 czerwca 2023 r.

Planując URLOP w 2023 roku warto zwrócić uwagę na długie weekendy. Pierwsza okazja do dłuższego wypoczynku przypada już w piątek, 6 stycznia. Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu od 2 do 5 stycznia, to na przełomie 2022 i 2023 można w sumie mieć 9 dni wolnego (31.12.2022 – 08.01.2023). – jest to wystarczający okres, żeby zaplanować jakiś świetny wypad na „przedłużonego Sylwestra”.


Ferie zimowe to wspaniała okazja do wyjazdu na narty. Mamy w ofercie propozycje zimowego szaleństwa w najlepszych ośrodkach narciarskich Włoch, Szwajcarii i Andory, zarówno z dojazdem własnym, jak i samolotem!  Jeśli ktoś natomiast, chciałby w tym czasie odpocząć nieco od mrozu i złapać trochę słońca, warto wówczas pomyśleć o wyprawie do egzotycznych krajów, jak chociażby Dominikana, Brazylia, Kuba, Meksyk, Tajlandia, Indonezja, Filipiny, Gambia, Kenia czy Mauritius. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż zajadanie się egzotycznymi przysmakami i sączenie kolorowego drinka na białej piaszczystej plaży, gdy inni ślizgają się w pośniegowej brei ze zmarzniętymi nosami.


Wielkanoc w 2023 r. przypada na 9 i 10 kwietnia. Jeśli ktoś lubi podróżować i w tym czasie weźmie 15 dni urlopu uzyska w ten sposób rekordowe 26 dni wolnych od pracy, od 8 kwietnia do 3 maja! W kwietniu dni wolne pozwalają na wybór objazdówki po północnej Afryce (Maroko, Tunezja, Egipt) i Bliskim Wschodzie (Izrael, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Oman), gdzie jest wówczas przyjemnie ciepło, lecz jeszcze nie upalnie.


Weekend majowy – dni wolne w maju przypadają od soboty 1 aż do środy 3 maja. To fantastyczna okazja wybranie się na city break. Kto natomiast można wziąć wolny 4 i 5 maja zyskuje aż 9 dni urlopu, które można wykorzystać między innymi na wyjazd do Meksyku, na Dominikanę, na Maderę, na Majorkę, do Turcji, do Tunezji, czy na greckie wyspy.


Zakończenie roku szkolnego zaplanowane jest na 24 czerwca 2023 r. od tego momentu uczniowie zaczynają WAKACJE, podczas których można wyjechać z dziećmi na niezapomniane wczasy za granicę.


Jesienne święta w 2023 r. nie wypadają specjalnie korzystnie – o ile Wszystkich Świętych jest w środę i biorąc dwa dni urlopu (2-3.11) można w sumie uzyskać 5 dni wolnego, to Dzień Niepodległości przypada niestety w sobotę, i tu za bardzo już pokombinować nie można. Możesz sobie zawsze odebrać dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę. Jeśli jednak ktoś zapragnie uciec w tym okresie od jesiennej słoty, znakomitym pomysłem będzie wyjazd do Egiptu, Kenii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Meksyku, Tajlandii, Wietnamu, czy na Dominikanę.


Końcówka roku przynosi znakomitą okazję na zagraniczny wyjazd – Święta Bożego Narodzenia przypadają bowiem na poniedziałek i wtorek. W związku z tym wystarczy wziąć 3 dni urlopu (27-29 grudnia) i zyskujemy całe 9 dni na zimowe szaleństwo lub wczasy w ciepłych częściach świata. Pozostaje tylko wybrać kierunek NARTY czy EGZOTYCZNY URLOP?