Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Raj dla poszukujących spokoju z niekończącymi się plażami, zabytkowymi miastami i flamandzką kuchnią.

Informacje ogólne

Północna Francja charakteryzuje się rozległymi terenami rolniczymi oraz uprzemysłowionymi miastami, niemniej turystów od zawsze zachwyca północne Wybrzeże Opalowe, niezwykła architektura, a także mieszanina kultury francuskiej i niderlandzkiej. Odrębność regionu można również zaobserwować w kuchni, gdyż do obiadów większość mieszkańców zamiast wina wybiera piwo. Miejscowości odznaczają się flamandzkimi budynkami o dwuspadowych dachach i sklepionych piwnicach, wśród których dominują przytulne kawiarenki i niewielkie sklepiki.

Podróżując po regionie położonym na północy Francji między Normandią i Szampanią można napotkać strzeliste gotyckie katedry, potężne zamki, pola bitew i cmentarze z okresu I wojny światowej oraz przepiękne tereny rozciągające się wzdłuż rzeki Oise zachwycające każdego turystę. Na malowniczych polach można zobaczyć rzadko spotykane we Francji wiatraki i kanały oraz podziwiać słynny kanał La Manche z urwistych klifów. Region znajduje się pod wpływem strefy klimatu morskiego, dlatego wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka, wieją silne wiatry, a opady deszczu nie należą do rzadkości.

Północna Francja od wieków leżała na peryferiach rzymskiej Galii graniczącej z ziemiami barbarzyńców, przez co nękana była licznymi najazdami. Na północne tereny Francji sprowadzili się w późniejszych wiekach Frankowie i Flamandowie, a całe ziemie zostały włączone do hrabstwa Flandrii. Niewielkie państewko było położone na skrzyżowaniu szlaków handlowych i stąd czerpało korzyści. Interesowali się nim również Anglicy, w XV w. władzę przejęli Habsburgowie i dopiero królowi Ludwikowi XIV udało się przyłączyć ziemie do swojego królestwa. Wiek XIX to czas przyspieszonego rozwoju przemysłu, który związany był z odkryciem bogatych złóż węgla. Niestety okres I wojny światowej przyniósł ogromne zniszczenia i podzielił region liniami okopów. Po II wojnie światowej przyszedł czas na odbudowę i działania prowadzące do ożywienia regionu. Tak się stało za sprawą budowy szybkich połączeń komunikacyjnych ze stolicą i pozostałymi regionami kraju.

Stolicą regionu jest Lille położone na terenach historycznej Flandrii przy granicy z Belgią, które swój rozwój zawdzięcza doskonałym połączeniom komunikacyjnym z Paryżem, Londynem i Brukselą. W porównaniu z innymi większymi miastami we Francji Lille założono stosunkowo późno, w XI w., a prawa miejskie otrzymało w wieku XII i od tego czasu pełniło funkcję stolicy historycznej Flandrii. W ciągu kilku następnych wieków miastem rządzili książęta burgundzcy, austriaccy Habsburgowie, a także przez pewien okres Hiszpanie. Ostatecznie do Francji Lille przyłączył Ludwik XIV w 1667 r. W tym czasie zbudowano potężne fortyfikacje, które przetrwały do dziś i są jedną z atrakcji przyciągających turystów do miasta. Głównym jego punktem jest Place du Generale de Gaulle, na którym przed wiekami funkcjonował targ i rozgrywały się najważniejsze wydarzenia, a obecnie można podziwiać XVII-wieczne kamieniczki. Wzrok turystów przyciąga między innymi budynek Starej Giełdy Vieille Bours, który wybudowano w stylu renesansu flamandzkiego oraz budynek Opery z potężnymi kolumnami. Spacer po starówce nie powinien ominąć placu Rihour z pomnikiem upamiętniającym ofiary dwóch wojen światowych oraz pobliskiej, gotyckiej świątyni Eglise St-Maurice, która przyciąga uwagę strzelistą konstrukcją i wielkimi oknami. Zwiedzając okoliczne ulice można dotrzeć do domu, w którym urodził się Charles de Gaulle – narodowy bohater Francji z czasów II wojny światowej, a także prezydent w latach powojennych. Obecnie w budynku mieści się muzeum z pamiątkami po wybitnym polityku. Słynne dzieła malarzy takich jak Rubens, Goja, Van Dyck, Renoir czy Monet można obejrzeć w Palais des Beaux-Arts. Pouczające może być także zwiedzanie pozostałych muzeów oraz ratusza Hotel de Ville zwieńczonego wysoką wieżą czy bazyliki katedralnej Notre-Dame-de-la-Treille z cudowną figurą Matki Boskiej. Ważnym punktem na turystycznej mapie Lille jest najlepiej zachowana we Francji Cytadela zbudowana na planie pięcioboku – spacer po jej okolicy może być niezwykle przyjemny za sprawą okolicznego parku. W Lille można zatrzymać się na dłużej dzięki doskonałym hotelom położonym niedaleko lotniska i autostrad.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dunkierka – nowoczesne miasto z ważnym portem morskim, długą, szeroką, piaszczystą plażą i kilkoma ciekawymi atrakcjami. Turyści wypoczywający w mieście lub okolicach mogą zwiedzić ciekawe Muzeum Portowe, gotycką wieżę miejską oraz ratusz w stylu architektury flamandzkiej, a także wybrać się w rejs, by obejrzeć dokładnie trzeci co do wielkości port Francji. W porcie warto przyjrzeć się niemieckiemu żaglowcowi szkolnemu z 1901 r., wejść na pokład dużej barki z ekspozycją poświęconą żegludze śródlądowej oraz zobaczyć jak wygląda pływająca latarnia morska.

Boulogne-Sur-Mer – duży kurort i ważny port nad kanałem La Manche z długą historią sięgającą swoim początkiem czasów rzymskich. Przez wiele wieków do figury Matki Boskiej znajdującej się w miejscowej świątyni pielgrzymowali wierni, z okolicznych terenów korzystał Napoleon Bonaparte przygotowujący się do inwazji na Anglię, a dziś potężny port jest jednym z najważniejszych ośrodków rybołówstwa w Europie. Turystów wabi do uroczego miasta dobra baza noclegowa i niezwykle szeroka, piaszczysta plaża delikatnie opadająca do lazurowego morza. Turyści wolny czas poświęcają na uprawianie sportów wodnych oraz zwiedzanie zabytkowych murów, gotyckiej wieży miejskiej, ratusza i  bazyliki Marii Panny. Największą atrakcją kurortu jest cieszące najmłodszych akwarium Centre National de la Mer Nausicaa z kilkudziesięcioma basenami, w których żyje kilkadziesiąt tysięcy rozmaitych stworzeń morskich.

Le Touquet – wspaniały kurort z doskonałą bazą noclegową oraz niezwykle długą, piaszczystą plażą, goszczący najczęściej turystów spragnionych wypoczynku oraz urlopowiczów z Paryża. Piękne, lazurowe morze, plaża doskonale nadająca się do uprawiania wszystkich sportów wodnych, możliwość wygrania bajecznych sum w lokalnych kasynach oraz atmosfera minionych dekad charakteryzują tę przyjazną dla turystów miejscowość letniskową.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Północne wybrzeże specjalizuje się w połach ryb i owoców morza, więc w wielu tawernach na stoły turystów trafia zupa rybna cotriade lub potrawa z łącząca małże, ostrygi, langusty i kraby zwana plateau des fruits de mer. Niewrażliwi kulinarnie turyści mogą zamówić talerz obłożony pająkami morskimi araignees de mer lub jeżowcami, krewetkami i homarami. Miłośnicy mięsa również znajdą coś dla siebie, wiele tawern serwuje tradycyjne danie jednogarnkowe z golonki wieprzowej, bekonu, wołowiny, warzyw i gotowanego ciasta z mąki gryczanej kig ha farz, popularna jest także parzona kiełbasa wieprzowa z białą kapustą saucisse aux choux i rodzaj pasztetu rillettes. Jak w każdym regionie Francji w wielu miejscach można nabyć spaniałe sery, jak na przykład białe sery pleśniowe neufchatel, gournay i pont-l'Eveque. Popularne są również sery o czerwonej florze bakteryjnej – livarot i maroilles.

Na obszarach sąsiadujących z Belgią jada się głównie mięsa, ryby, owoce morza, ziemniaki i sery, z których najbardziej znany jest maroilles. Specjalnością regionalną są także praliny oraz lokalne piwa ważone w niewielkich browarach. Wiele restauracji serwuje popularne również u wschodnich sąsiadów małże z frytkami moules frites. Bliżej stolicy kraju w lokalnych restauracjach pojawiają się wyśmienite naleśniki z szynką i pieczarkami ficelle picarde oraz pasztety z kaczych i gęsich wątróbek, a na deser najlepiej smakuje słodka babka z dużej ilości żółtek gateau battu.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Północna Francja może pochwalić się ciekawymi tradycjami, których brakuje w pozostałych częściach kraju. Okolica sprzyja świętowaniu, a najwięcej ciekawych imprez odbywa się w trakcie karnawału. Elementem charakteryzującym lokalne obrzędy są wielkie, kilkusetletnie figury zwane „geants”, które biorą udział w paradach i pochodach i są zazwyczaj niesione przez kilku mężczyzn.

Aktywny wypoczynek

Długie, szerokie i piaszczyste plaże to raj dla miłośników sportów wodnych, począwszy od nurkowania przez windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo do nart wodnych, latania na spadochronie za motorówką czy pływania na „bananie”. Szerokie plaże często zagospodarowane są w części na boiska do piłki plażowej lub nożnej, a odbywające się na nich liczne konkursy sportowe z pewnością uatrakcyjnią wypoczynek. Na całym wybrzeżu znajduje się wiele wspaniałych portów, w których można wypożyczyć jachty lub wybrać się na zorganizowane rejsy. Wiele agencji turystycznych organizuje również połowy ryb na pełnym morzu. Dużym powodzeniem cieszy się  nurkowanie: zarówno snorkeling, jak i schodzenie pod wodę z akwalungiem, a duża ilość podwodnych jaskiń przyciąga najbardziej zaawansowanych nurków. W każdej nadmorskiej miejscowości można uzyskać informacje na temat wypożyczenia sprzętu i najlepszych miejsc do nurkowania.

We Francji istnieje perfekcyjnie rozbudowana baza obiektów sportowych, nie brakuje wypożyczalni sprzętów turystycznych i rekreacyjnych, a morskie wybrzeże można podziwiać z balonów, paralotni, spadochronów czy awionetek.

Wycieczki Fakultatywne

Muzea w okolicy Lille – turyści, dla których spędzania czasu w muzeach to sama przyjemność powinni zajrzeć do położonych na obrzeżach Lille dwóch muzeów. Pierwsze to Muzeum Sztuki Współczesnej znajdujące się w Villeneuve-d'Ascq, natomiast drugie Muzeum Sztuki i Przemysłu znajduje się w Roubaix.

Arras – do miasta warto zajrzeć, żeby zobaczyć kilka ciekawych zabytków, spróbować regionalnej kuchni i poznać flamandzką architekturę, którą charakteryzują się domy wybudowane w XVII i XVIII w. Swym urokiem przyciągają dwa piękne place: Grand'Place i place des Heros, na których wybudowano najbardziej reprezentacyjne fasady domów, wyłożone białymi kamieniami. Interesująca jest także wieża miejska, z której można spojrzeć na miasto oraz gotycki ratusz z ogromnymi oknami i arkadowym parterem. Nie sposób przejść obojętnie obok potężnej bryły późnobarokowej katedry, natomiast turyści interesujący się sztuką powinni zajrzeć do ciekawego Musee des Beaux-Arts.

Coupole d'Helfaut-Wizernes – niezwykle ciekawa atrakcja dla miłośników historii, militariów i fortyfikacji. Nieopodal miejscowości Saint-Omer podczas II wojny światowej Niemcy wybudowali ogromną bazę rakiet V2, które miały przechylić szalę zwycięstwa na stronę III Rzeszy. Turyści mogą zwiedzać tajemnicze bunkry, podziemne pomieszczenia, kilometry korytarzy oraz schron przykryty wielką kopułą o średnicy 72 m. Zwiedzeniu towarzyszą ekspozycje i prezentacje multimedialne.

Gravelines – ufortyfikowane miasteczko, w którym można podziwiać dobrze zachowane bastiony otaczające niewielką starówkę. Bajkowego klimatu dodają miejscu malownicze fosy zasilane specjalnymi kanałami doprowadzającymi wodę z rzeki Aa. Budową fortu zajął się przed wiekami wielki budowniczy, jakim był król Ludwik XIV. Fortecę można zwiedzić zarówno podczas spaceru pieszego jak i rejsu z przewodnikiem wokół miasteczka. Po owocnej we wrażenia wyprawie warto wybrać się na okoliczną, piaszczystą plażę.

Opalowe Wybrzeże – turyści dysponujący wolnym czasem powinni wybrać się w podróż po malowniczej części Północnej Francji jakim jest Cote d'Opale, czyli Opalowe Wybrzeże. Podczas wycieczki można wypoczywać na wspaniałych, piaszczystych plażach, w tym na najbardziej znanej plaży Bleriot, z której w 1909 r. wystartował swoim samolotem do pierwszego lotu nad kanałem La Manche słynny lotnik Louis Bleriot. Dla pięknych widoków warto zajrzeć na przylądki Cap Blanc-Nez i Cap Gis-Nez, warto również zjechać z szosy biegnącej przy wybrzeżu, by zobaczyć liczne bunkry z okresu II wojny światowej rozrzucone wśród trawiastych zboczy – ich historię można poznać w Muzeum Wału Atlantyckiego. Placówka zajmuje potężny bunkier niemiecki, w którym znajdowało się kolosalne działo, a wokół niego rozstawiono liczne eksponaty w postaci uzbrojenia, dział, wozów pancernych i czołgów. Warto zatrzymać się także we wsi Ambleteuse, by zobaczyć XVII-wieczny fort, którego muzeum prezentuje tematycznie rozmaite teatry wojen.

Parc Ornithologiquer du Marquenterre – wrażliwi na piękno i dziką przyrodę turyści powinni wybrać się do parku i rezerwatu położonego przy ujściu rzeki Sommy, w którym można godzinami spacerować po wyznaczonych ścieżkach turystycznych i punktach obserwacyjnych, a także podziwiać niezliczone gatunki ptactwa.

Amiens – istotny punkt na mapie turystycznej Francji, którego nie powinni przegapić podróżnicy miłujący architekturę i francuski klimat. Amiens w czasach starożytnych istniało jako osada Samorobriva, było obozem legionów rzymskich, a do Francji trafiło w 1185 r. W tym mieście cesarz Napoleon zawarł pokój z Anglią, a okoliczne ziemie były areną zmagań wojennych podczas I wojny światowej. Turyści tłumnie zjeżdżają do Amiens, by zobaczyć cud architektoniczny jakim jest XIII-wieczna katedra Notre-Dame. Niezwykła świątynia jest największym tego typu obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jej zwiedzanie to architektoniczna uczta. W zamierzeniu miała być obiektem, do którego przywieziono z Ziemi Świętej głowę św. Jana Chrzciciela, obecnie turyści mogą podziwiać trójnawowe wnętrze, dwuwieżową fasadę zachodnią, niezwykłe portale zachwycające rzeźbionymi dekoracjami, ozdobne ławy z kilkoma tysiącami figur i wiele innych zdobień zawracających w głowie. Warto wspiąć się na północną wieżę, by zobaczyć panoramę miasta i starówkę z wieloma zabytkami. Do najważniejszych należy ratusz, dawna siedziba urzędników królewskich Maison Bailliage oraz wieża miejska z zegarem słonecznym. Gdy przyjdzie czas na posiłek najlepiej wybrać się do dzielnicy Saint-Leu położonej na północ od katedry. W wąskich, pełnych uroku uliczkach znajdują się przytulne restauracje serwujące kulinarne przysmaki. Dla turystów, którym niestraszne zwiedzanie muzeów miasto oferuje kilka ciekawych placówek jak np.: Musee de Picardie, w którym można zobaczyć zabytki z czasów rzymskich, Musee de l'hotel de Berny z rozmaitymi dziełami sztuki, Galerie du Vitrail prezentującą tajniki powstawania szklanych obrazów oraz Musee Jules Verne poświęcone sławnemu pisarzowi, który przez wiele lat mieszkał w Amiens i tworzył wybitne dzieła jak chociażby „20 000 mil podwodnej żeglugi”.

Rouen – nie tylko jedno z najpiękniejszych miast francuskich, ale również stolica Normandii, która od lat figuruje na mapie turystycznej Francji. W czasach starożytnych istniał w tym miejscu gród galijski, który podbili Rzymianie i nową osadę nazwali Rotomagnus. W okresie podbojów normańskich miasto stało się ważnym portem rzecznym oraz ośrodkiem handlu z Anglią, głównie za sprawą eksportu wina z Szampanii i Burgundii. Wojna stuletnia przyniosła do miasta panowanie Anglików oraz słynny proces Joanny d'Arc zwanej Dziewicą Orleańską, który zakończył się śmiercią na stosie. XVI i XVII wiek to czas walk między katolikami i protestantami, miasto opuściło wielu mieszkańców, niemniej po unormowaniu stosunków wewnątrz państwa Rouen wracało powoli do okresu swej świetności, a dzisiaj jest niezwykle atrakcyjną metropolią. Turyści najczęściej pojawiają się w sercu miasta na Place du Vieux Marche, gdzie w 1431 r. zginęła Joanna d'Darc – w tym miejscu można znaleźć tablicę oraz krzyż upamiętniające losy młodej kobiety. Wspaniały plac otaczają domy z tzw. muru pruskiego nadające mu bajkowego wymiaru, a na jego środku znajduje się ciekawa świątynia Eglise Jeanne d'Arc, którą wzniesiono w 1979 r. Przy okazji warto zwiedzić rezydencję miejską z początku XVI w., jaką jest Hotel de Bourgtheroulde z pięknymi krużgankami i sześcioboczną wieżyczką. Główna arteria starówki Rue du Gros-Horloge (z ciekawą bramą Gros Horloge z XV w. i symbolizującym miasto wielkim zegarem z jedną wskazówką) prowadzi do katedry Notre Dame, docenianej przez wielu miłośników architektury i sztuki, głównie dzięki znanemu impresjoniście Claude Monetowi, który uwiecznił ją na ponad 30 obrazach. Turyści stają w osłupieniu przed wspaniałymi portalami, najwyższą wieżą kościelną we Francji i niezwykłym prezbiterium z marmurowym ołtarzem głównym. To nie koniec niespodzianek architektonicznych Rouen. Za klejnot późnego gotyku uchodzi kościół St-Maclou z ozdobnymi rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne. Wiele pobliskich uliczek kryje domki z muru pruskiego oraz przytulne restauracje serwujące regionalne potrawy. Do ważnych zabytków, których nie powinno się omijać należy Pałac Sprawiedliwości, będący przykładem tzw. gotyku płomienistego oraz kościoły Eglise St-Ouen i Eglise St-Godard. Malowniczymi uliczkami można spacerować godzinami, oprócz pozostałych miejskich zabytków warto zwiedzić również kilka tematycznych muzeów oraz wieżę Joanny d'Arc, w której narodowa bohaterka czekała na egzekucję. Poza zabytkami Rouen ma w swojej ofercie wiele ciekawych imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, a także bogate życie nocne. W mieście bez problemu można zatrzymać się na dłużej dzięki doskonałej bazie hotelowej.

Chateau Gaillard – kilkadziesiąt kilometrów od Rouen znajdują się niezwykłe ruiny potężnej twierdzy wzniesionej przez króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, władającego przez jakiś czas Normandią. Malowniczy zamek strzegł przed laty doliny Sekwany, teraz jest ciekawą atrakcją turystyczną obejmującą potężny donżon otoczony murem. Z warowni roztaczają się niezapomniane widoki i chociażby dla nich warto udać się w to historyczne miejsce.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Plaże Alianckiego Desantu – wielu turystów interesujących się historią przyjeżdża do Normandii specjalnie po to, by na własne oczy zobaczyć jak wyglądało miejsce najbardziej znanego lądowania wojsk sprzymierzonych na morskim wybrzeżu. 6 czerwca 1944 podczas słynnego D-Day na odcinku wybrzeża między Ouistreham i Arromanches-les-Bains wylądowały wojska alianckie, wśród których walczyli między innymi Francuzi, Brytyjczycy, Kanadyjczycy i Polacy. Po „najdłuższym dniu” udało się przełamać silny opór niemieckiej obrony, a plaże o kryptonimach Sword, Juno, Gold, Omaha i Utah oraz cała operacja „Overlord” dumnie zapisały się w historii II wojny światowej. W okolicy można znaleźć między innymi Muzeum Desantu, Muzeum – Miejsce Pamięci Plaży Omaha oraz wiele eksponatów i miejsc przypominających krwawe zmagania.

Reims – ważne miasto w historii Francji, które przez wieki było miejscem koronacji królów, a dziś jest centrum degustacji szampana, do którego zjeżdżają turyści, by w specjalnych piwnicach popijać ten szlachetny napój. Pierwszymi osadnikami w tym miejscu byli Celtowie, niewielka osada szybko stała się jednym z najlepiej rozwiniętych miast Galii. Biskupi z Reims odegrali znaczącą rolę w chrystianizacji Franków, w mieście ochrzczono w 498 r. ich króla Chlodwiga, a w średniowieczu metropolia stała się ważnym ośrodkiem nauki i kultury dzięki słynnej szkole katedralnej. Wielu turystów przyjeżdża do miasta, by podziwiać cud architektury i symboliczne dla historii Francji miejsce jakim jest katedra Notre-Dame wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wnętrza kryją krypty pochodzące z V w., chociaż sama świątynia powstała w wieku XIII. Perła klasycznej architektury gotyckiej, w której ukoronowano 26 monarchów Francji zachwyca strzelistą fasadą z dominującymi dekoracjami w postaci uśmiechniętych aniołów gotowych do fotografowania. Turyści nie mogą oderwać wzroku od imponujących wież i dwunastoramiennej rozety zawieszonej nad bogatym portalem, wzbudza w nich podziw wnętrze rozświetlone licznymi, średniowiecznymi witrażami, imponują gotyckie posągi świętych i męczenników. Koniecznie trzeba wspiąć się na wspaniałe wieże oraz zajrzeć do muzeum mieszczącego się w pałacu biskupim. Kolejnym zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest bazylika św. Remigiusza charakteryzująca się romańsko-gotycką architekturą oraz dwoma smukłymi wieżami. Jej wnętrza również olśniewają, interesujący jest ołtarz oraz wielki żyrandol składający się z 96 świec symbolizujących lata życia św. Remigiusza. Turyści, którzy mieli okazję zwiedzić te niezwykłe budowle powinni odreagować od doznań wzrokowych w szampańskich piwnicach znanych firm produkujących zacne trunki. Degustacja i zwiedzanie takich miejsc to idealny czas na złapanie oddechu oraz zrobienie pamiątkowych zakupów. Na zwiedzanie piwnic najlepiej wybrać się szlakiem poszczególnych wytwórni, najbardziej znane to Taittinger, Pommery, Piper-Beidsieck i Mumm. Oprócz niezwykłych świątyń w Reims znajduje się kilka ciekawych miejsc, jak na przykład przepiękny Place Royal z klasycystyczną zabudową i pomnikiem Ludwika XV, ratusz z imponującą fasadą oraz wiele pałaców i rezydencji miejskich charakteryzujących się różnymi stylami. Pamiątkowe zdjęcie warto zrobić przy wielkim łuku tryumfalnym z czasów rzymskich zwanym Bramą Marsa, zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych oraz ciekawe Muzeum Samochodów. Warto pojawić się w Reims w czasie wakacyjnego cyklu koncertów odbywających się w bazylice i katedrze.

Epernay – ważny ośrodek produkcji szampana, do którego od lat przyjeżdżają miłośnicy musującego trunku. O tajnikach produkcji można dowiedzieć się w licznych wytwórniach, które udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza. Pasjonujące wędrówki kończą się najczęściej degustacją oraz zakupami w przyzakładowym sklepiku. Koniecznie trzeba udać się do piwnic przy av. De Champagne oraz do największego producentów Moet & Chandon, Mercier i De Castellane. Warto również zajrzeć do miejscowego muzeum poświęconego historii wina oraz do opactwa, w którym działał słynny twórca zacnego napoju Dom Perignon.

Troyes – jeden z najpiękniejszych ośrodków w północnej Francji, w którym podziwiać można czarującą starówkę pełną prześlicznych budynków z muru pruskiego oraz bogato wyposażone kościoły. Po ciekawym układzie miejskim można spacerować godzinami gubiąc się świadomie w krętych uliczkach i firmowych sklepach oferujących najlepsze gatunki szampana. Przed wiekami nieopodal miasta rozegrała się ważna bitwa między legionami rzymskimi sprzymierzonymi z Burgundami, Frankami i Wizygotami a Hunami. Zjednoczona armia powstrzymała króla Atyllę, dzięki czemu nie doszło do zniszczenia historycznego miasta. Rozkwit Troyes przypadł na X wiek, kiedy hrabiowie Szampanii wybudowali najznamienitsze świątynie i budynki, a osada zasłynęła ze znanego w całej Francji targowiska. Od wieków w mieście działały ważne warsztaty i pracownie artystyczne, powstała między innymi słynna szkoła z Troyes, według której ukształtowano niespotykany styl renesansowy. Ujmującym może być spacer po starówce ograniczonej bulwarami Gambetta, Victora Hugo i 14 Juillet oraz zakolem Sekwany. Miłośnicy architektury miejskiej twierdzą, że ta część miasta z lotu ptaka przypomina korek od szampana. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę św. Piotra i Pawła z wspaniałą galerią witraży, bazylikę św. Urbana z arcydziełami szkoły z Troyes oraz kilka innych kościołów wyróżniających się niecodziennym stylem.

Wersal – pełen przepychu pałac królewski leżący u wrót Paryża zachwyca swoim przepychem od kilku stuleci. Na miejscu pałacu myśliwskiego Ludwika XIII jego następca, Ludwik XIV postano-wił w 1661 r. zbudować swoją rezydencję. Pracami kierowali najwybitniejsi architekci owego czasu tworząc jedne z najwspanialszych dzieł architektonicznych Francji. Wersal to duże miasto z wy-twornym pałacem, które co roku odwiedzają miliony turystów. W historycznym miejscu podpisy-wano prze laty ważne traktaty, a pałacowe komnaty były świadkiem podejmowania ważnych dla Francji decyzji. W obecnych czasach cały teren obejmuje zespół muzealny, na który składa się sam pałac, rezydencje, wspaniały park, posiadłość Marii Antoniny i wiele innych podrzędnych budyn-ków. Na Dziedzińcu Królewskim dumnie wznosi się konny pomnik Ludwika XIV, idą dalej po ko-lejnym dziedzińcu wyłożonym marmurowymi płytami dociera się do najstarszej części pałacu, która pierwotnie była zameczkiem myśliwskim, a dziś jest największym pałacem Europy. Tłumy turystów przewijają się przez skrzydło południowe, by dostać się do kaplicy królewskiej oraz sali opery pałacowej, której widownia pomieści kilkaset osób. Zachwycają pełne przepychu apartamenty re-prezentacyjne noszące nazwy wywodzące się z mitologii rzymskiej, jak np.: salon Obfitości czy salon Apollina. W całym kompleksie znajduje się kilkaset pomieszczeń, z których każde ma swoją historię, intrygę i niepowtarzalne wnętrze. Imponująca jest Galeria Lustrzana, Sypialnia Króla, liczne salony ozdobione obrazami czy kunsztownie wykonane kaplice. Z apartamentów często korzystał Napoleon Bonaparte, w pałacu przez pewien czas urzędowała Maria Leszczyńska, wiele pamiątek pochodzi również z czasów Marii Antoniny i Marii Teresy. Uczta dla oczu powinna zakończyć się w wersalskich ogrodach zajmujących olbrzymie tereny ozdobione basenami, fontannami, rzeźbami i bujną roślinnością. W miejscu tym można spędzić wiele godzin rozkoszując się pięknem kwiatów, drzew i artystycznych form ogrodniczego mistrzostwa. Spacer prowadzi do wspaniałych pałaców Grand Trianon i Petit Trianom, natomiast będąc w mieście dodatkowo można zobaczyć między innymi stajnie królewskie oraz katedrę St-Louis.

Disneyland Paris – kraina baśni i przygód – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji, w którym uciechom i rozrywkom mogą oddawać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla turystów przygotowano setki atrakcji, z których można korzystać dzięki wielu rozwiązaniom biletowym. Chociaż zmorą odwiedzających bajkowe miejsce są długie kolejki wielu turystów jest tak zachwy-conych światem zabaw, że odwiedza Disneyland kilka razy. Po parku jeździ kolejka, która zabiera entuzjastów dobrej zabawy do tematycznych miejsc jak chociażby zamek Śpiącej Królewny, Labi-rynt Alicji w Krainie Czarów czy Fabryka Marzeń. Małymi uliczkami paradują postaci z filmów Disneya, w Krainie Przygód można przejechać się kolejką przez Świątynię Zagłady znaną z filmów o Indiana Jonesie, maluchy zapominają o świecie w Krainie Fantazji, a dorośli przypominają sobie dziecięce marzenia w Krainie Odkryć. Różnorodne atrakcje często ulegają zmianie i na ich miejsce powstają, nowe, jeszcze bardziej zadziwiające, czasami sezonowe, a także stanowiące stałe punkty parku.  Disneyland zabiera turystów w niezwykły świat, w którym na wiele godzin mogą zapomnieć o codzienności. Oprócz dziesiątek rozmaitych i tematycznych atrakcji na terenie parku funkcjonuje ogrom sklepów z pamiątkami, restauracji, butików, a także działają hotele z możliwością noclegu przez kilka dni.

Park Asterixa – drugi po Disneylandzie, wspaniale urządzony park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Galijska osada oddalona około 30 km na północ od Paryża podzielona jest na kilka sekcji tematycznych, gdzie turyści mogą wyszaleć się i zabawić w Mieście Rzymskim, An-tycznej Grecji czy Paryskiej Ulicy. Rozbawionym gościom towarzyszą zawsze Asterix i Obelix, a moc wrażeń zapewniają dodatkowo kolejki górskie, diabelskie młyny i karuzele. Dla turystów przygotowano wiele różnorodnych imprez tematycznych, których ogrom gwarantuje co najmniej kilkudniową zabawę.

Beauvais – jedną z najwspanialszych, francuskich katedr można oglądnąć w miejscowości, w której najczęściej lądują samoloty z turystami wyruszającymi na zwiedzanie Paryża. Zanim wsiądzie się do autobusu warto zwiedzić katedrę św. Piotra słynącą z najwyższego we Francji wnętrza w stylu gotyckim. Do środka prowadzą bogato zdobione renesansowe drzwi, wnętrze rozświetlają promienie wpadające przez ozdobne witraże, zachwyca także ciekawy zegar astronomiczny. Dodatkową atrakcją katedry są przedstawienia „światło i dźwięk” wzbudzające podziw i podkreślające ogromne rozmiary świątyni. Przy okazji warto zwiedzić pałac biskupi z urządzonym w nim Musee Departamentale de l’Oise z bogatą kolekcją sztuki z różnych okresów.

Paryż – stolica wielu wiele, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Miasto prezentuje dorobek wielu cywilizacji, na każdym kroku można obcować z historią, by później zasiąść w wytwornej restauracji i zmierzyć się ze swoimi rozważaniami nad lampką najlepszego szampana. Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości. Koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich, od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej. Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Północnej Francji?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa dzięki morskiej bryzie, jednak jest odczuwalna w głębi lądu i dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, w kurortach można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i urlop spędzony w spokojniejszej atmosferze.

Planując urlop warto prześledzić kalendarz z lokalnymi imprezami, których w regionie nie brakuje. Przykładem może być chociażby Parada Marynarzy organizowana w ostatni weekend sierpnia, upamiętniająca legendarne przywiezienie figury Matki Boskiej w VII w. do miasta Boulogne-Sur-Mer.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić we Północnej Francji?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Na poszukiwanie cennych pamiątek najlepiej wybrać się na słynny pchli targ w Lille, na który zjeżdżają handlarze staroci z całej Europy. Stolica regionu oferuje również ekskluzywne sklepy i butiki położone przy eleganckiej Rue de la Monnaie. Ciekawe zakupy można również zrobić w Amiens, najlepszym miejscem jest dzielnica Saint-Leu z wieloma sklepikami oferującymi pamiątki i antykwariatami.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Północnej Francji?
We Północnej Francji są dobre drogi krajowe biegnące wzdłuż wybrzeża oraz płatne autostrady. Stolica regionu Lille ma dobre połączenie autostradowe z Paryżem. Między miejscowościami turystycznymi i głównymi miastami istnieje wiele połączeń autobusowych oraz kolejowych. Jeżeli planujemy odbyć nieco dalszą podróż szybką koleją warto kupić bilet wcześniej, gdyż w dniu wyjazdu przeważnie brakuje miejsc. Sieć kolejowa we Francji jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie, a szybkie pociągi TGV łączą główne miasta wybrzeża z centrum i południem kraju. Połączenia promowe łączą Dunkierkę i Calais z angielskim miastem Dover. Dużym udogodnieniem dla podróżnych jest również Eurotunel pod kanałem La Manche między Sangatte koło Calais i Folkestone w angielskim hrabstwie Kent.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa.

Jakie plaże są w Północnej Francji?
Północna Francja ma specyficzne wybrzeże, które w wielu miejscach oddzielone jest od wody stromymi klifami charakteryzującymi się różnymi barwami. Strome skały opadają jak kaskady na wąskie odcinki nabrzeża, o które rozbijają się ogromne fale, niemniej w wielu miejscach można znaleźć piaszczyste plaże. Najpiękniejsze plaże znajdują się przeważnie przy ujściach rzek oraz w sąsiedztwie dużych portów. Długa, piaszczysta plaża znajduje się w Dunkierce, bardzo szeroka, piaszczysta plaża jest atutem Boulogne-Sur-Mer, natomiast w kurorcie Le Touquet można wypoczywać na dobrze zagospodarowanej, długiej plaży z drobnym, złotym piaskiem.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lille
Francja, Lille, 45 Bld Carnot, 59000 Lille
Tel.: + 33 680286992 Tel.: +33 320144180
consulat.lille@msz.gov.pl
www.lillekg.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes
Francja, Rennes, 4 H Avenue des Peupliers - Technoparc, 35510 Cesson Sevigne
Tel.: (00-33-2) 998-381-82 Faks: (00-33-2) 998-391-95
consulat@dories.com

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska