Kraj Portugalia

Stolica: Lizbona
Powierzchnia: 92 391 km²  
Ludność: 10 677 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: portugalski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alentejo

Algarve

Azory

Costa de Prata

Costa Verde

Lizbona

Madera

Montanhas

Dziewicze krajobrazy, wspaniałe zabytki i wiele szlaków spacerowych.

Informacje ogólne

Z pewnością Montanhas należy do najmniej odkrytych regionów Portugalii, niemniej nie umniejsza to jego walorów turystycznych i krajoznawczych. Do tej krainy najchętniej zaglądają turyści, którzy nie chcą spędzać urlopu w gwarnych, nadmorskich kurortach i szukają indywidualnych opcji spędzania wolnego czasu w towarzystwie nienaruszonej przez człowieka przyrody i malowniczych pejzaży. W Montanhas nie brakuje wspaniałych zamków, które pieczętują historię tradycyjnego, portugalskiego regionu.

Na terenach Montanhas przed wiekami rozciągało się terytorium Luzytanii, na kartach historii najgłośniej zapisał się bunt iberyjczyka Wiriatusa, który doprowadził do walki z Rzymem i stał się symbolem portugalskiej niepodległości. Wiele miast sąsiadujących od wieków z Hiszpanią weszło w posiadanie przygranicznych zamków do dzisiaj będących krajobrazem okolicznych wzniesień.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Montanhas uchodzi za najpiękniejszy krajobrazowo region Portugalii, którego północne i wschodnie granice sąsiadują z Hiszpanią, natomiast południe z Alentejo, a zachodnia część z Costa de Prata i Costa Verde. Większa część regionu jest górzysta, chociaż występują także płaskowyże, natomiast najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym są wzniesienia Serra da Estrela. W skład Montanhas wchodzi również Terra Quente (Gorąca Ziemia) – teren obejmujący swoim zasięgiem odcinki rzek Duero, Corgo i Tua. W tym zakątku turyści mogą natknąć się na gaje oliwne, winnice, plantacje brzoskwiń, melonów i migdałów porastające czerwone gleby.

Stolicą zadziwiającego zakątka Portugalii jest Viseu, gdzie przed wiekami Rzymianie wybudowali warowną osadę, a rzymskie trakty przetrwały do czasów dzisiejszych. Na skraju parku Cova do Viriato można podziwiać pomnik największego rebelianta Wiriatusa, który przeciwstawiał się rzymskiej okupacji, a kolejne wieki przyniosły ze sobą panowanie Wizygotów oraz utworzenie biskupstwa funkcjonującego do dziś. Miasto wiele razy padało łupem Arabów, w końcu przeszło pod panowanie chrześcijan i otrzymało w 1123 r. edykt urzędniczy od Teresy Kastylijskiej (matki pierwszego króla Portugalii Alfonsa Zdobywcy). Kolejne wieki to rozbudowa miasta, w którym także utworzono kolonię żydowską, a Henryk Żeglarz otrzymał tytuł hrabiego Viseu. W mieście powstały wspaniałe kościoły, kaplice i fontanny, z których najbardziej wyróżnia się barokowa katedra Se majestatycznie ozdabiająca piękny plac otoczony kamiennymi budowlami. W architekturze niezwykłej świątyni dominują rzeźby zwierząt i roślin, a sklepienie sprawia wrażenie splątanych lin – jest to doskonały przykład późnogotyckiego stylu zwanego manuelińskim. Ciekawscy turyści mogą wspiąć się na wyższy poziom budowli, by zobaczyć z góry jak wygląda piękne miasto. Inspirującą może być wizyta w miejscowym muzeum mieszczącym się w pałacu biskupim przylegającym do katedry, gdzie warto zapoznać się z twórczością malarską portugalskiego artysty Grao Vasco. W Viseu można doskonale wypoczywać w kilku dobrych hotelach i rezydencjach, przyjemne są spacery po starówce miasta oraz wycieczka po doskonałych lokalach gastronomicznych.

Kuchnia

Turyści podróżujący po Portugalii przekonują się, że jedzenie jest niedrogie, ale smaczne, potrawy są wyśmienite, porcje duże oraz treściwe. Taki efekt Portugalczycy osiągnęli dzięki łączeniu poszczególnych składników, dlatego nie powinny dziwić dania rybno-mięsne czy przyprawy zrobione z owoców i warzyw.

Znaczną rolę w historii portugalskiej kuchni odegrał król Henryk Żeglarz, który nakazał swoim podwładnym, by z wypraw morskich przywozili z sobą kulinarne przepisy, a także owoce, orzechy i rośliny, wśród nich znalazły się między innymi winorośle z Krety oraz trzcina cukrowa z Sycylii. Kulinarnym podbojom przysłużył się również słynny podróżnik Vasco da Gama poszukujący pieprzu i cynamonu goszczącego obecnie na portugalskich stołach. Za sprawą odkrywcy wiele potraw zyskało na smaku dzięki curry nadającemu oryginalnego smaku. Dla portugalskiej kuchni charakterystyczne są również maleńkie, ogniste papryczki chili pochodzące z Angoli, znane pod nazwą piri-piri i cieszące się taką popularnością jak pieprz i sól. Innym ciekawym nabytkiem jest afrykańska kawa, natomiast herbatę określa się mianem cha. Czosnek i cebula przybyły do Portugalii wraz z Rzymianami, podobnie jak oliwki i winogrona, natomiast Arabowie sprowadzili ryż i migdały oraz nauczyli Portugalczyków jak uprawiać brzoskwinie i figi.

Portugalczycy jadają posiłki przeważnie w godzinach od 12 do15, natomiast kolacje od 19:30 do późnych godzin wieczornych. Większość przekąsek można kupić w barach, kawiarniach i piekarniach, natomiast restauracje z prawdziwego zdarzenia potrafią zrobić na turystach ogromne wrażenie. Lista dań wywieszona przed restauracjami nazywa się najczęściej petiscos lub comidas i jest odpowiednikiem hiszpańskiego tapas, czyli przekąsek podawanych na zimno. Jeżeli chce się zjeść coś na szybko, warto rozglądnąć się za niewielkimi tawernami – tasca, małymi stołówkami – casa de pasto lub po prostu wpaść do cervejaria (piwiarni) na piwo i zakąskę. Warto pamiętać, że prato do dia oznacza „danie dnia”, a nazwa ementa turistica nie odnosi się do turystów, ale określa zestaw obiadowy. Często zdarza się, że kelnerzy przed daniem głównym podają na stół zakąski w postaci oliwek, sera, pasty z sardynek, chleba i masła, a wszystko, co zostanie zjedzone, jest wliczone później do rachunku.

Na śniadanie przynajmniej raz trzeba udać się do kawiarni, ciastkarni (pastalaria) lub cukierni (confeitaria), gdzie najlepiej smakują rogaliki, tosty – uma torrada i kanapki z szynką. Portugalczycy lubują się w przekąskach, bardzo często można zobaczyć ich, jak zajadają krokiety – croquetes, paszteciki z dorszem – bolinhos de bacalhau lub plasterek grillowanej wieprzowiny z chlebem – bifanas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Duża część dań przyrządzana jest w sprowadzonych przez Arabów cataplanach – metalowych, zamykanych rondlach przypominających muszlę, gwarantujących potrawom soczystość. Właśnie w taki sposób przyrządzane są liczne owoce morza, z których słynie Portugalia. Najczęściej podaje się kalmary, langusty, mątwy, kraby, krewetki, najbardziej rozpoznawalną potrawą jest suszony i solony dorsz zwany bacalhau, który podawany jest także na setki innych sposobów. Popularne są również sardynki wyławiane sieciami wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, uchodzące za najsmaczniejsze na świecie. Turyści zajadają się często gulaszem rybnym – caldeirada de peixe oraz obfitym daniem z owoców morza z dodatkiem ryżu – arroz de marisco. Ryby najczęściej jada się z gotowanymi ziemniakami, a turyści którzy gustują we frytkach mogą zapomnieć, że tak przygotowane ziemniaki istnieją. Głównym składnikiem dodawanym do potraw jest kapusta przyrządzana na wiele sposobów, więc nie należy dziwić się, że w prawie każdej potrawie można znaleźć ślady tego warzywa, a w wielu kuchniach widać kociołki z parującą kapuścianą zupą. Królową mięs jest natomiast wieprzowina, cenione są również szynki presunto i fiambre oraz kiełbasy salsichas. W restauracjach można trafić na wieprzowinę podawaną z małżami – porco a alentejana jak i prosię z rożna – leitao, natomiast zupełnie normalne jest, gdy w bulionie cozido a portuguesa wyłowi się łyżką świńskie ucho.

Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

Również Montanhas ma swoje lokalne specjały, na które można natknąć się biesiadując w Viseu czy Guardzie. W lokalach o bardzo zróżnicowanej ofercie można zamówić chociażby pikantną kiełbasę – chouricada, czarny pudding – morcela, dziczyznę javali czy nawet pstrąga pochodzącego z Manteigas. Wyjątkowo smaczne jest także mięso koźlęce zwane cabrito. Za regionalne przysmaki uchodzą pochodzące z okolic Serra da Estrela wyśmienity ser górski queijo da serra, żytni chleb pao de centeio oraz produkty pasiek i sadów w postaci konfitur, miodów i nalewek.

Obyczaje

Podróżując po Portugalii można od razu zauważyć, że mieszkańcy tego pięknego kraju uwielbiają kawę i ciasta, i jest to ich narodowa skłonność do tych specjałów. Portugalczycy są niezwykle skromni, cierpliwi, zawsze uśmiechnięci i z otwartymi ramionami witają przybywających turystów. W tym bezstresowym spędzaniu życia często gubią poczucie czasu, przez co nie są  specjalnie punktualni. W wielu wioskach i mniejszych miejscowościach można natknąć się na furmanki poruszające się wśród wiatraków i brukowanych uliczek sprawiające wrażenie zatrzymania się czasu, niemniej większe miasta są bardzo nowoczesne i prezentują wysoki, europejski poziom.

Portugalczycy stawiają na więzy rodzinne, rodziny są duże i mocno zakorzenione w religii katolickiej. Bardzo często można spotkać wielopokoleniowe domostwa, a dzieci mieszkają z rodzicami aż do zawarcia sakramentu małżeństwa. Mieszkańców Portugalii charakteryzuje jeszcze jeden zwyczaj nadawania wieloczłonowych nazwisk i imion, przeważnie w pierwszej kolejności zapisywane jest nazwisko rodowe matki, można również spotkać osoby o kilku nazwiskach, to samo tyczy się imion.

W wielu aspektach życia i kultury widać silne przywiązanie do przesądów, dlatego warto przyglądać się tradycyjnym obrzędom, a na uwagę szczególnie zasługują ciekawe legendy i przypowieści. Lokalne święta nazywają się „festas” i koniecznie trzeba wziąć w nich udział, żeby zobaczyć liczne obyczaje celebrowane w trakcie kilkudniowych festynów. Kolorowe imprezy odbywają się w niemalże każdy weekend w różnych częściach kraju. Najbardziej znanym świętem sławiącym Portugalię w całej Europie jest rocznica objawień fatimskich przypadająca na 13 maja, wtedy w okolicach Fatimy pojawia się najwięcej pielgrzymów i turystów. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać, że Portugalczycy są bardzo religijni i wymagają od turystów odpowiednich strojów.

Życie codzienne nie mogłoby się również obejść bez sjesty, czyli czasu relaksu i odpoczynku w godzinach 12:30-14:30. W tym przedziale czasowym większość sklepów i urzędów jest zamknięta.

Portugalia to różnorodny kraj pod wieloma względami. Warto przyjrzeć się mieszkańcom północnej części kraju, którzy prezentują typ iberyjski o ciemnych włosach i krępej sylwetce, natomiast na południu dominuje ludność pochodzenia żydowskiego, mauretańskiego i afrykańskiego. Warto też podkreślić różnicę w poglądach, mieszkańcy północy są bardziej religijni i konserwatywni, z kolei południe zamieszkuje ludność bardziej liberalna, w związku z tym podróż po Portugalii może okazać się niezwykle ciekawa, tak jak ciekawi są ludzie.

Turyści o mocnych nerwach powinny wybrać się na „tourade” – podobne do hiszpańskiej „corridy” walki byków, kiedy torreador nie zabija zwierzęcia, ale musi je złapać i unieruchomić na kilka chwil.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Spacerując po portugalskich miastach w wielu miejscach można usłyszeć tradycyjny rodzaj portugalskiej muzyki, jakim jest „fado” – nastrojowe melodie opowiadające o życiu codziennym, morskich podróżach, samotności i miłosnych rozterkach.

Podróżując po Portugalii trzeba uważać na zwyczaje kierowców, gdyż bardzo często popisują się brawurową jazdą, co ma odzwierciedlenie w kolizjach drogowych.

W restauracjach przyjęło się, podobnie jak w Polsce, że napiwek nie jest wliczany do rachunku i przeważnie klienci zadowoleni z kelnerskiej obsługi zostawiają napiwki wysokości 10% do sumy rachunku.

Popularnym miejscem spotkań są puby, kawiarnie i cukiernie, przed którymi bardzo często można spotkać przesiadujących i głośno rozmawiających Portugalczyków, najczęściej o narodowym sporcie, jakim jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia. Spędzanie czasu przeważnie umila filiżanka wspaniałej kawy „cafezinho” lub po prostu „kawusi”, a chwila poświęcona na wypicie magicznego napoju często przeradza się często w co najmniej godzinę.

Dodatkową atrakcją związaną z folklorem i obrzędami regionu Montanhas jest festiwal Chega dos Toiros zwany „nadejściem byków”, kiedy rywalizują ze sobą regionalne wioski. Najważniejszym elementem zawodów są byki rozpłodowe walczące ze sobą na arenach, reprezentujące poszczególne miejscowości. Każdy ozdobiony „przedstawiciel” lokalnej społeczności bierze udział w paradzie, by później stanąć do walki z rywalem. Miejscowości, które wygrają zawody cieszą się tytułem przez kolejny rok.

Aktywny wypoczynek

Region nie ma bezpośredniego dostępu do oceanu, więc formy aktywnego spędzania wolnego czasu głównie wiążą się z turystyką pieszą, rowerową i dyscyplinami, które można uprawiać w halach sportowych. Coś dla siebie na pewno znajdą turyści poszukujący skoku adrenaliny. W wielu miejscach można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Doskonałym miejscem do górskich wypraw jest masyw Serra da Estrela oraz park Reserva Natural da Serra da Malcata, po którym równie dobrze jeździ się rowerem. Idealnym miejscem do  aktywnego spędzania czasu jest również Parque Natural de Montesinho z wieloma ciekawymi trasami. Miłośnicy sportów wodnych, jak na przykład kajakarstwo i żeglarstwo mogą spróbować swoich sił na Barragem de Castelo do Bode – wspaniałym, malowniczo położonym, długim jeziorze mającym swój początek jeszcze w Hiszpanii.

Dla spokojniejszych turystów Portugalia oferuje wspaniałe tereny do gry w golfa na bardzo wysokim poziomie. Popularny jest również tenis ziemny, w wielu miastach znajdują się świetnie przygotowane korty. Z racji tego, że piłka nożna jest w Portugalii sportem narodowym, w wielu miejscach można również znaleźć doskonałe boiska piłkarskie. Dobrze rozwinięte jest także jeździectwo, po całym regionie rozrzucone są stadniny, w których można znaleźć świetnie przygotowane wierzchowce.

Wycieczki Fakultatywne

Guarda – do miasta położonego najwyżej w Portugalii warto wybrać się z jednodniową wycieczką, by zobaczyć jak wyglądała przed wiekami twierdza strzegąca granic przed atakami Maurów i Hiszpanów. W dobrym stanie zachowały się mury miejskie oraz trzy bramy prowadzące do XII-wiecznego zamku, z którego widać pobliskie wzgórza i północne równiny doskonale nadające się do sfotografowania. Spośród pozostałych zabytków miasta najbardziej wyróżnia się katedra kontrastująca z arkadowymi ulicami i niewielkimi placami otoczonymi kawiarenkami. Wnętrze świątyni zasługuje na uwagę ze względu na różnorodność stylów architektonicznych wykorzystanych do jej stworzenia. Ciekawe jest również muzeum miejskie prezentujące przedmioty z wykopalisk archeologicznych i obrazy z różnych epok.

Almeida – region Montanhas słynie z przepięknych zamków i twierdz, więc na uwagę turystów z pewnością zasługuje położony przy granicy z Hiszpanią niezwykły bastion z fortyfikacjami wybudowanymi na planie 12-ramiennej gwiazdy. Spacerować można wokół murów specjalnie wyznaczoną trzykilometrową trasą. W trakcie wędrówki warto bliżej przyjrzeć się ciekawej konstrukcji, która została oficjalnie przyznana Portugalii w 1297 r. Przez kolejne stulecia nękały ją najazdy Hiszpanów, a także wojny napoleońskie, które dotarły na te ziemie w 1810 r. Do twierdzy prowadzi imponujące wejście, a turyści o mocnych nerwach mogą obejrzeć ogromne, budzące grozę kazamaty. Po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer po labiryncie okolicznych, brukowanych uliczek oraz wybielonych domków.

Serra da Estrela – wielu turystów wybierających się do Montanhas z pewnością pragnie zdobywać malownicze szczyty najwyższych gór w Portugalii. Dla wspaniałych pejzaży warto zagłębić się w ten bardzo wysoki płaskowyż poprzecinany dolinami, wśród których meandrują dwie największe portugalskie rzeki. Całe góry pokryte są sieciami wspaniałych szlaków, z których można przywieźć niezapomniane wrażenia. Dla ochrony wyjątkowego charakteru malowniczych wiosek założono w tym rejonie Parque Natural da Serra da Estrela, w którym znajduje się znane w Portugalii uzdrowisko Manteigas. Z okolic tej miejscowości można wybrać się na zwiedzanie wspaniałego wodospadu Poco do Inferno, czyli „studni piekła”, gdzie woda z okolicznej rzeki spływa po skalistej grani do małego jeziorka otoczonego drzewami lub spróbować swoich sił na najpiękniejszych w parku szlakach pieszych i rowerowych wiodących przez liczne punkty widokowe.

Belmonte – jedna z ciekawszych miejscowości w Montanhas znana głównie z miejsca urodzenia Pedro Alvaresa Cabrala, który zasłynął w historii świata jako odkrywca Brazylii. Szczególnie ważny dla turystów może okazać się spacer do XIII-wiecznego zamku, w którym znany podróżnik przyszedł na świat oraz do miejsca pochówku jego całej rodziny w świątyni Igreja de Sao Tiago. Przy okazji warto przespacerować się do odrestaurowanej dzielnicy żydowskiej, by zobaczyć jak przed laty mogło wyglądać życie codzienne przedstawicieli tego narodu. Dla turystów otworem stoi synagoga i Museo Judaico, podobnie jak Ecomuseu do Zezere eksponujące przedmioty pochodzące z doliny rzeki Zezere.

Sortelha – miłośnicy dawnych wierzeń i legend powinni zaglądną do miasta, w którym straszy – tak uważają jego mieszkańcy. Kiedy opadają złowrogie mgły na okolicznych skałach pojawia się postać tajemniczej staruszki wędrującej po mieście, a jej cień najlepiej podziwiać z murów zabytkowej kamiennej fortecy z muzeum mieszczącym się w jej wnętrzach. Stare miasto idealnie nadaje się do krótkiego spaceru, natomiast okresową atrakcją przyciągającą turystów są walki byków organizowane na miejscowej arenie.

Wyprawa kolejką wąskotorową – idealny sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Linia kolejkowa Corgo dostarczająca niezapomnianych wrażeń kursuje z Peso da Regua krętymi wąwozami do Vila Real. Malownicze trasy przyprawiają o zawrót głowy, prowadzą wśród białych wiosek i krajobrazowych terenów zachwycających dziewiczą przyrodą.

Braganca – przepiękne miasto charakteryzujące region Montanhas, zachwycające niejednego podróżnika. Już z daleka widać krąg murów otaczających średniowieczne zabudowania z białymi domkami, masywną wieżą obronną i zamkiem. Miasteczko słynie z wyrobu ceramiki, założyła je rodzina Braganca pretendująca do portugalskiego tronu, a do dziś można zwiedzać komnaty w których podobno pojawia się duch księżniczki Katarzyny. W zamku najważniejszym miejscem jest sala posiedzeń Domus Municipalis, jedyny świecki budynek w Portugalii zbudowany na planie pięcioboku. Cenne malowidła skrywa świątynia Igreja de Menagem, a cała okolica z wąskimi uliczkami i dwoma ciekawymi muzeami idealnie nadaje się do odkrywczego spaceru. Najwięcej turystów pojawia się w mieście od połowy sierpnia, kiedy trwa Festa de Nossa Senhora das Gracas, a ulice miejscowości zamieniają się w arenę kulturalnych wydarzeń.

Parque Natural de Montesinho – idealne miejsce na piesze i rowerowe wyprawy zajmujące najdalej wysuniętą na północny-wschód część Portugalii. W parku znajduje się kilka szlaków wiodących wśród dziewiczej przyrody i trudno dostępnych miejsc, po których spacer jest wymagający, ale za to niezwykle ujmujący i przyjemny.

Chaves – do miasta warto zaglądnąć ze względu na interesujące zabytki, wśród których spacer może okazać się ciekawym urozmaiceniem dnia. Turyści doceniają przede wszystkim zwartą, starą dzielnicę z dwoma naznaczonymi historią XVII-wiecznymi fortecami i muzeami prezentującymi eksponaty z rożnych epok. Wielu turystów po obejrzeniu ciekawych kościołów Igreja Matriz i Igreja da Misericordia zagląda na nabrzeże rzeczne z uzdrowiskowym kompleksem kąpielowym oferującym różnorodne zabiegi lecznicze. Wypoczywać można również w nadbrzeżnych ogrodach lub wybrać się w niezwykle pasjonującą eskapadę rowerkiem wodnym, którym można popłynąć do pochodzącego z I w. rzymskiego mostu – Ponte Trajano.

Evora – jedno z najpiękniejszych miast Portugalii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lecie ulice miasta wypełniają się turystami zmierzającymi do zabytkowym centrum, by podziwiać liczne świątynie pozostawione przez rzymską i mauretańską okupację. Gęsta siatka ulic klucząca między wybielonymi domami robi wrażenie, tym bardziej że wiele obiektów porozrzucanych po całym mieście charakteryzuje się zdobiącym Portugalię architektonicznym, późnogotyckim stylem manuelińskim opierającym się na motywach zaczerpniętych między innymi z morskiej flory i fauny połączonej z elementami orientalnymi. Z mauretańskiej niewoli miasto wyzwolił chrześcijański rycerz Geraldo Sem-Pavor zwany Nieustraszonym i to od placu nazwanego jego imieniem warto rozpocząć zwiedzanie centrum. Do Evory od wieków przyjeżdżali naukowcy, humaniści i sławni artyści, w ich ślady poszli turyści, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda najstarsza w Portugalii świątynia z II w. n.e. zwana Templo Romano. Z uroczego miejsca roztacza się niebywały widok na okolicę, warto także przy okazji wędrówki zajrzeć do rzymskich term, w których zachował się okrągły basen. Prywatną kolekcję dzieł sztuki książąt Cadaval można obejrzeć w niewielkim muzeum przy kościele Sao Joao Evangelista. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę Se, która imponuje romańskimi wieżami obronnymi i gotyckimi łukami. Życie towarzyskie toczy się w okolicach starego uniwersytetu Antiga Universidade, warto więc przy okazji podziwiania architektury przekonać się jak wolny czas spędzają mieszkańcy miasta. Turyści o mocnych nerwach powinni zobaczyć nietypowe miejsce, jakim jest kościół Igreja de Sao Franciso z Kaplicą Kości zwaną Capela dos Assos. Makabryczne pomieszczenie zbudowane jest bowiem z kości i czaszek kilku tysięcy mnichów, a co najmniej dziwnie można poczuć się za sprawą klątwy, która została rzucona przez umierającą kobietę na swojego mężczyznę i dziecko. Według legendy ich tkanki po śmierci nigdy nie odłączą się od kości, a na ich szkieletach umieszczonych na końcu mrocznej sali można dostrzec fragmenty skóry. Po tak emocjonującej wizycie najlepiej odetchnąć przy dobrej kawie na placu Mercado Municipal otoczonym kawiarenkami. Na weekendy w tym miejscu odbywa się targ, więc przy okazji można rozglądnąć się za jakąś lokalną pamiątką. W mieście jest także duży wybór restauracji na każdą kieszeń, a wieczorami najlepiej wybrać się do któregoś z pubu by wsłuchać się w rozmarzone dźwięki muzyki „fado”. Miasto dysponuje doskonałą bazą hotelową, natomiast w poszukiwaniu ochłody w upalne dni najlepiej wybrać się na kilka okolicznych basenów z doskonałą infrastrukturą sportową.

Evora Monte – położony na szczycie stromego wzgórza jeden z piękniejszych zamków w Portugalii, w którym tronu zrzekł się jeden z królów Portugalii – Miguel. Miejscowe legendy głoszą, że podpisywanie dokumentu trwało tyle czasu, ile było jedzenia w zamkowej kuchni, a na sam koniec pozostał jedynie chleb i stąd właśnie wzięła się zupa „acorda” przygotowywana z chleba, kolendry, wody, czosnku i oliwy. W zamku można zwiedzić pokoje z misternie wykonanymi elementami, średniowieczną wieś oraz zjeść obiad w przytulnej restauracji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Estremoz – marmurowe miasto z ciekawym zamkiem, w którym żywota miała dokonać królowa Izabela Aragońska znana z dobroduszności i niesienia pomocy najbiedniejszym. Na turystach największe wrażenie robi XIII-wieczna wieża obronna (warto się na nią wspiąć dla zachwycających widoków) oraz wspaniałe „azulejos” – ozdobne płytki obrazujące sceny z życia codziennego królowej. W niewielkim muzeum można poznać historię całego regionu oraz podziwiać piękne wyroby ceramiczne, używane przed laty na cygańskich weselach. Miłośnicy doskonałych win powinni przy okazji zaglądnąć do pobliskiej Borby znanej z produkcji wyśmienitego trunku o tej właśnie nazwie.

Tomar – turyści zwiedzający historyczne miejsca powinni wybrać się do Tomaru, by podziwiać ważne dla Portugalii miasto związane z wątkami militarnymi i religijnymi. W osadzie przed wiekami rządzili Templariusze, pozostało po nich wiele ciekawych miejsc kryjących się między brukowanymi uliczkami. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek Convento de Cristo dumnie wznoszący się na malowniczym wzgórzu, który był główną kwaterą zakonu. Mieści w nim się wiele architektonicznych atrakcji, po których można odbywać długie wędrówki. Cały kompleks zamków, świątyń i pozostałych zabudowań jest doskonałym przykładem kształtującego się w Portugalii architektonicznego stylu manuelińskiego charakteryzującego się bogatą dekoracją z motywami czerpanymi z żeglarstwa oraz morskiej flory i fauny.

Fatima – jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na świecie, do którego przyjeżdżają wierni z całego świata, by czcić objawienia Matki Boskiej. W miejscu, gdzie przed laty stała rolnicza wioska obecnie wznosi się ogromna bazylika z placem mogącym pomieścić tysiące wiernych. Z miejscem kultu wiąże się historia trójki dzieci, którym objawiła się Matka Boska i jednej z nich, Lucii zdradziła „tajemnice fatimskie” znacząco wpływające na wiarę kościoła rzymskokatolickiego. Najwięcej pielgrzymów i turystów pojawia się w Fatimie w okolicach 13 maja i 13 października, kiedy na pamiątkę objawień miejsce nabiera mistycznego charakteru. W innych okresach, kiedy nie ma tysięcy pielgrzymów warto zwiedzić robiącą wrażenie bazylikę, niewielkie miasteczko z atrakcjami w postaci religijnych muzeów lub wybrać się na przejażdżkę mini-pociągiem po miejscach związanych z fatimskimi kultem.

Batalha – niezwykłe miejsce godne turystycznej uwagi za sprawą klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej, będącego perełką portugalskiej architektury, zachwycającego bogactwem i oryginalnością. Klasztor wzniesiono w latach 1388-1434, by upamiętnić bitwę, która przypieczętowała niepodległość Portugalii, a dzięki swojej niezwykłości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzeźba budynku jest bogato zdobiona, turystów zachwycają kunsztowne wykończenia, misterne łuki przyporowe; ciekawie prezentuje się przykładowo tzw. Kaplica Fundatora oraz wejście na Królewski Krużganek. Osobną strukturą są Niedokończone Kaplice inspirujące fotografów, a całe miejsce można porównać z najznamienitszymi świątyniami z całego świata.

Coimbra – cudowne miasto, które przez ponad wiek było stolicą Portugalii, a obecnie jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Coimbra zachwyca swoim położeniem wśród przepięknych krajobrazów i oplatającej ją rzeki Mondego. Korzenie ośrodka sięgają czasów rzymskich, kiedy miastem targały liczne niepokoje, w późniejszym okresie miasto wpadło w ręce Arabów i przez trzy stulecia znajdowało się pod wpływami islamu. Rozkwit pięknego miasta to XII wiek – właśnie wtedy rozpoczęły się prace nad wzniesieniem najważniejszej budowli, jaką jest opactwo Santa Cruz. Na przestrzeni wieków Coimbra dzieliła się na kilka dzielnic, w których panowali Żydzi, Maurowie z jednej strony, a z drugiej arystokracja i duchowieństwo. Dzięki ważnemu uniwersytetowi i życiu studenckiemu miasto zawsze jest gwarne, na ulicach można spotkać wielu turystów przesiadujących w głośnych barach, kawiarniach i spacerujących po wystawnych galeriach. Szczególnie podczas licznych świąt i studenckich imprez można usłyszeć prawdziwe fado z Coimbry – piękne, wyrafinowane, nastrojowe pieśni. Turystów przyciąga do miasta niezwykła atmosfera, którą można poznać w trakcie spacerów po tajemniczych uliczkach wokół niezwykłej, przypominającej fortecę katedry Se Velha, zwiedzając perły architektoniczne jakimi są budynki Starego Uniwersytetu i kościół Świętego Krzyża. W krętych alejkach poukrywane są liczne sklepiki z pamiątkami, małe podwórka z ukwieconymi balkonami, mroczne zaułki i małe kawiarenki zachęcające aromatem świeżo zaparzonej kawy. Od miejskiego gwaru najlepiej odpocząć w ogrodach botanicznych Jardim Botanico dających wiele cienia i upragnionego chłodu. Spacer nie powinien ominąć mostu św. Klary i dwóch klasztorów, starego i nowego, pod wezwaniem tej samej patronki. Małe dzieci warto zaprowadzić do Portugal dos Pequenitos – tematycznego parku z miniaturami wielu znanych portugalskich budowli. Koniecznie trzeba przejść się po tętniącej życiem handlowej dzielnicy Baixa, by oddać się rytmowi zakupów, a następnie udać do ważnego historycznie opactwa Mosteiro de Santa Cruz z wieloma ciekawymi zabytkami sztuki sakralnej. Miasto ma również swoje życie nocne, więc po zmroku najlepiej wybrać się w okolice Praca da Republica, gdzie mieści się najwięcej barów i lokali nocnych. Coimbrę równie dobrze zwiedza się z poziomu rzeki dzięki kajakom, które można wypożyczyć w miejscowym klubie wioślarskim.

Amarante – niezwykle ciekawe miasto do którego warto pojechać na jednodniową wycieczkę, szczególnie koleją, za sprawą malowniczej trasy gwarantującej niezapomniane widoki. Historia miasta wiąże się z pustelnikiem Gonzalem, który został kanonizowany, a większość obiektów w mieście nosi jego imię. Amarante zachwyca położeniem w wąwozie Tamegi i ciekawą architekturą w postaci drewnianych balkonów zawieszonych na domach stojących nad brzegiem rzeki. Najciekawszym zabytkiem miasta jest klasztor św. Gonzala związany z kultem płodności – miejscowa legenda głosi, że kto dotknie grobowca świętego szybko wyjdzie za mąż lub się ożeni. Koneserzy sztuki powinni zajrzeć do Museu Municipal Amadeo de Sousa Cardoso, a miłośnicy architektury zobaczyć wspaniały kościół Igreja de Sao Domingos. Turyści odwiedzający miasto koniecznie powinni wybrać się na spacer nadrzeczną promenadą Rua 31 de Janeiro, by zobaczyć Ponte de Sao Goncalo – historyczny most, który odegrał ważną rolę podczas walk portugalsko-francuskich w 1809 r. Ciekawą formą zwiedzania miasta jest wypożyczenie kajaków lub rowerów wodnych i podziwianie miasta z poziomu rzeki, natomiast najlepiej wypoczywa się w zielonym i spokojnym Parque Florestal.

Guimaraes – miasto ważne dla Portugalczyków, ponieważ urodził się w nim pierwszy król Alfons I Zdobywca i w tym miejscu rozpoczęła się walka przeciwko panowaniu Maurów, dająca początek zjednoczeniu królestwa. Centrum miasta charakteryzuje się wspaniałymi trasami spacerowymi, labiryntem wąskich uliczek objętych patronatem UNESCO i wieloma ciekawymi zabytkami. Turyści tłumnie przyjeżdżają do miasta na sierpniową Festas Gualterianas – wspaniałe wydarzenie kulturalne podczas którego można doskonale się zabawić i miło spędzić czas w otoczeniu barwnych korowodów i wszechobecnych kramarzy. W centrum miasta można zorganizować sobie przechadz-kę wśród szeregu średniowiecznych kościołów, udać się w okolice imponującego zamku z X w., który był pierwszą siedzibą rodu królewskiego (warto wspiąć się na wysokie mury obronne, by po-dziwiać wspaniałą panoramę miasta) lub spacerować wzdłuż Rua de Santa Maria z ciekawym klasztorem św. Klary pełniącym funkcję ratusza. Wielu turystów, a także mieszkańców miasta udaje się w słoneczne dni w okolice klasztoru pod wezwaniem św. Marinhy, uchodzące za doskonałe miejsce na piknik i spędzanie wolnego czasu. Ciekawą opcją jest również wyprawa na okoliczny szczyt Penha, w którą można wybrać się zarówno na piechotę, jak i pomysłową kolejką Teleferico da Penha.

Braga – jedno z najstarszych miast Portugalii z niezliczonymi kościołami, założone przez Celtów Bracari, będące w późniejszych okresach pod panowaniem Rzymian, Wizygotów i Maurów. Miasto nosi miano „portugalskiego Rzymu”, odbywały się w nim ważne synody, a do dzisiaj jest centrum religijnym kraju. W Bradze jest wiele zabytków godnych uwagi związanych nie tylko z religią. Za początek wędrówki po mieście najlepiej uznać Praca da Republica – wspaniały i gwarny plac z trzema fontannami i przytulnymi kawiarniami idealnymi na poranną kawę. Nie można pominąć katedry Se pochodzącej z roku 1070, w którym miasto zostało wyzwolone z rąk Maurów. Na uwagę zasługują między innymi misternie wykonane drzwi wejściowe i wspaniałe organy wsparte na ogromnych figurach przedstawiających syreny i ryby. Ciekawie prezentują się stare rezydencje miejskie z imponującymi fasadami oraz niezwykły pałac arcybiskupi przypominający fortecę. W mieście jest wiele kościołów, każdy z nich jest inny i każdy można zwiedzić na swój sposób. Cie-kawe są również muzea tematyczne oraz XIX-wieczne kawiarnie oblegane wieczorami przez tury-stów. Miłośnicy dobrej zabawy powinni wybrać się w okolicę Rua Nova de Santa Cruz, a turyści ciekawi miejskiego folkloru mogą zainteresować się licznymi festiwalami odbywającymi się w Bradze, między innymi Festas de Sao Joao słynącej z ulicznych tańców, barwnych korowodów i wesołych miasteczek.

Bom Jesus do Monto – istotny punkt na mapie turystycznej i pielgrzymkowej Portugalii, którego nie można przegapić z wielu względów. Wycieczkę do niezwykłego sanktuarium warto połączyć ze zwiedzaniem Bragi. Niezwykła świątynia będąca symbolem Portugalii wznosi się na malowniczym wzniesieniu ukrytym wśród okolicznych gór, z którego przy okazji można podziwiać niezwykłe widoki na dolinę rzeki Cavado. Do sanktuarium prowadzą wykute w granicie wspaniałe, tarasowe schody, pomysłodawcą budowy był biskup Bragi, który ufundował świątynię w 1723 r. Turyści mogą podziwiać monumentalną budowlę o białych murach oraz spacerować po zachwycających ogrodach z grotami i miniaturowymi stawami, po których dodatkowo można pływać łódkami.

Porto – drugie co do wielkości miasto Portugalii, położone u ujścia rzeki Duero – przed laty nieduża przystań rzeczna, obecnie wielkie centrum handlowe. W historii miasta niemałą rolę odegrała słynna „złota rzeka” wijąca się po terytorium Portugalii od hiszpańskiej granicy do wybrzeża, dzięki niej rozwinął się przemysł i handel, a ośrodek zyskał na znaczeniu. W mieście dominują granitowe wieże kościelne, ciemne budynki wnoszące się wśród wąskich ulic i wiele zabytków z barokową architekturą. Nadrzeczna dzielnica Ribera dzięki swojemu urokowi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i właśnie w niej można spotkać najwięcej turystów przesiadujących w ulokowanych nad wodą kawiarniach oraz spacerujących po imponującym nabrzeżu. W czasach rzymskich nad rzeką Duero leżały początkowo dwie osady Portus i Cale, w okresie panowania mauretańskiego region nosił nazwę Portucale, a nazwy Portucalia użył po raz pierwszy w 1143 r. Alfons I Zdobywca zakładając w tym miejscu swoje królestwo. Wieki XVII i XVIII zasłynęły głównie z rozwoju przemysłu stoczniowego oraz produkcji znakomitego, czerwonego wina. Miasto zwiedza się najlepiej na pieszo, niemniej turyści często korzystają z takich udogodnień jak autobus i kolejka turystyczna, rejsy statkiem pod miejskimi mostami, zorganizowane spacery czy loty helikopterem. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od głównej, handlowej arterii Avenida dos Aliados, którą można przemierzyć spacerowym krokiem, by znaleźć się w sercu miasta na Praca da Liberade z konnym pomnikiem Piotra IV. Po drodze warto zwiedzić położoną na skalistym terenie katedrę Se, z tarasu której rozpościera się najznakomitsza panorama miasta. W przytulnych restauracjach warto odpocząć na niezwykłym placu Praca da Batalha z dominującym nad nim gmachem Teatro Nacional Sao Joao wzniesionym na podobieństwo Luwru. Charakterystycznym symbolem miasta jest godna zobaczenia 75-metrowa, barokowa wieża Torre dos Clerigos. Wielu turystów wybiera się także na spacer po słynnym, dwupoziomowym moście Ponte Dom Luis I, który najlepiej prezentuje się w porannej mgle. W mieście funkcjonuje kilka ważnych muzeów, po których zwiedzeniu odpoczywać i spacerować można po najelegantszym parku w Porto – Jardim do Palacio de Cristal z ogrodami urządzonymi na styl francuski. Turystom przypada najczęściej do gustu najpiękniejsza dzielnica miasta Ribeira, która tętni życiem przez całą dobę i jest najchętniej oblegana przez miłośników rozrywki i dobrej zabawy. Ribeira słynie również z charakterystycznych secesyjnych kafejek i wyśmienitych restauracji, w których nie tylko można dobrze zjeść, ale również obserwować wspaniałe miasto i codzienne życie jego mieszkańców. Przyjemną może okazać się wizyta w winiarni Solar do Vinho Porto, gdzie można zgłębić tajniki produkcji znanego na całym świecie wina Porto i oddać się koneserskiej degustacji. Wiele piwnic z winem z darmowymi degustacjami i zwiedzaniem udostępnia również wielu lokalnych przedsiębiorców, zachęcających do zakupu wybornych win. Porto ma jeszcze jedną zaletę, jest doskonałym miejscem na spędzenie wakacji w wielu luksusowych hotelach, a także gwarantuje wspaniałe plaże z drobnym piaskiem położone zarówno blisko centrum w dzielnicy Foz do Douro, jak i mniej uczęszczane, ale również szerokie i piaszczyste plaże położone na północy miasta wzdłuż pełnej kawiarni i barów Avenida do Brasil.

Lizbona – należy do stolic zadziwiających swoim niepowtarzalnym klimatem, położeniem oraz historią, której echa rozbrzmiewają wśród wspaniałych zabytków. W mieście nie brakuje również wspaniałych punktów widokowych, krętych uliczek skrywających przytulne kafejki, finezyjnej architektury i przyjaznych mieszkańców dla których Lizbona jest stolicą, portem i całym życiem. Osada prosperowała dobrze do czasów, gdy stała się stolicą prowincji imperium rzymskiego i przeszła w kolejnych wiekach w ręce Wizygotów i Arabów. W wieku VII z Afryki przybyli Maurowie, którzy na jakiś czas zawładnęli portugalskim wybrzeżem, a miasto dalej rozwijało się za sprawą kontaktów handlowych z najodleglejszymi zakątkami świata. Przełomowym momentem dla historii Lizbony był rok 1147, kiedy tereny te podbił znany z wypraw krzyżowych Alfons I Zdobywca zostając jednocześnie pierwszym królem Portugalii. Z jego inicjatywy na miejscu meczetu wybudowano katedrę, do której trafiły relikwie patrona miasta św. Wincentego. W Lizbonie powstały pierwsze uniwersytety, stolica zyskiwała dzięki odkryciom geograficznym, w których Portugalczycy odegrali pierwszorzędną rolę. Centrum Lizbony usytuowane jest w najbardziej ruchliwej dzielnicy Baixa zwanej Dolnym Miastem, pełniącej jednocześnie funkcje handlowe i finansowe stolicy. Najlepiej zacząć zwiedzanie od Praca do Comercio – wielkiego placu otoczonego klasycystyczną zabudową, w której centrum dominuje monumentalny konny pomnik króla Józefa I. Z tego miejsca już niedaleko do łuku tryumfalnego dekorowanego postaciami historycznymi – Arco da Rua Augusta, do którego prowadzi ulica o tej samej nazwie. Można na niej spotkać wielu muzykantów i artystów wypełniających miejską przestrzeń, a także zniknąć na chwilę we wnętrzu sympatycznej kawiarenki. Tłumy turystów spacerują wśród ulic z nazwami poszczególnych zawodów i rzemiosł. Nad ulicami dzielnicy góruje katedra Se wzniesiona w 1150 r. wybudowana na upamiętnienie odbicia miasta z rąk Maurów. Ciekawie prezentuje się również budynek Casa dos Bicos, w którym często organizowane są imprezy kulturalne. Dla ciekawych zdjęć warto przespacerować się w okolicę fontanny Chafariz de el Rei, która przed wiekami była głównym źródłem zaopatrzenia Lizbony w wodę. U podnóża malowniczego zamku zaczyna się dzielnica Alfama będąca jednocześnie najstarszą częścią miasta, chociaż niewiele budynków przetrwało trzęsienie ziemi z 1755 r. Wielu turystów świadomie gubi się w plątaninie wąskich uliczek i krętych, miejscami stromych schodów wijących się wokół wzgórza lub wyszukuje klimatycznych restauracyjek z dźwiękami „fado. Warto zajrzeć do noszącego znamiona historii kościoła Sao Vivente de Fora, którego cechą charakterystyczną jest krużganek ozdobiony „azulejos” – znanymi w Portugalii cienkimi płytkami ceramicznymi przedstawiającymi wielokolorowe i różnorodne kompozycje. Dla miłośników sztuki, historii i architektury dzielnica oferuje jeszcze kilka ciekawych muzeów i kościołów, wielu turystów korzysta również z kolejki Elevador da Bica, by dostać się do Bairro Alto – Górnego Miasta – gdzie znajdują się najbardziej interesujące kościoły w mieście oraz można zetknąć się z bogatym życiem nocnym na gwarnych uliczkach pełnych barów i klubów „fado”. Kolejna dzielnica przypominająca o potędze morskiej Portugalii to Belem, której nazwa oznacza „Betlejem”, a kojarzy się przede wszystkim z wielkim podróżnikiem i odkrywcą Vasco da Gama, który właśnie z tego miejsca wyruszał na swoje orientalne wyprawy żegnany i witany przez króla Manuela zwanego Szczęśliwym. Dla uczczenia podróżnika wybudowano niezwykły Mosteiro dos Jeronimos – Klasztor Hieronimów, który stał się niepodważalnym osiągnięciem architektury stylu manuelińskiego i symbolem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystów zachwyca kościelny portal z szeregiem rzeźb znanych osobistości oraz niezwykła, zapierająca dech w piersiach nawa główna z ujmującymi detalami. Chwilę zadumy można przeżyć przy grobie Vasco da Gama, a historię sławnych odkryć zgłębić w Museu da Marinha mieszczącym się w skrzydle klasztoru. Na uwagę turystów zwiedzających Lizbonę z pewnością zasługuje znane na całym świecie portugalskie centrum kultury Fundacao Calouste Gulbenkian między innymi ze zbiorami obejmującymi najważniejsze etapy rozwoju wschodniej i zachodniej sztuki. W miejscu tym znajduje się również wiele sal koncertowych, galerii i muzeów, w których można przepaść na wiele godzin. Ciekawym miejscem jest także arena walk byków Praca de Tours, niezwykły ogród zoologiczny i park rozrywkowy Animax, gwarantujący rodzinom z dziećmi wiele ciekawych atrakcji. Ważnym punktem turystycznym jest Park Narodów – były teren Expo 98' z ogrodami wodnymi, kolejką górską i znanym na całym świecie, największym w Europie oceanarium pełnym różnych gatunków stworzeń morskich i nie tylko. Zwieńczeniem zwiedzania Lizbony powinien być wjazd na największą konstrukcję w mieście – Torre Vasco da Gama, z której widoki na stałe utrwalą turystyczną pamięć. Obowiązkowym punktem wyprawy do Lizbony powinna być także przejażdżka jej symbolem, jakim jest żółty wagon zabytkowego tramwaju linii nr 28 oraz wizyta na Estadio da Luz – stadionie narodowym i arenie piłkarskich zmagań lizbońskiego klubu Benfica. W Lizbonie znajduje się jeszcze mnóstwo atrakcji, na których zwiedzenie potrzeba wiele godzin, niemniej przed wycieczką warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i wygodne buty, by wywieźć z tego niezwykłego miasta jak najwięcej niezapomnianych wspomnień.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Montanhas?
Słońce najmocniej świeci w Portugalii od czerwca do września, niemniej urlop można tam spędzić o każdej porze roku ze względu na łagodny i przyjemny klimat. W sezonie letnim temperatury nie spadają poniżej 30°C. Zielone tereny Portugalii świadczą o obfitych opadach od listopada do marca, wtedy pogoda jest bardzo kapryśna, więc lepiej i taką aurę wziąć pod uwagę. Najlepszymi miesiącami do zwiedzania zabytków, których w regionie nie brakuje są miesiące od kwietnia do czerwca i września do listopada.

Do Montahas warto wybrać się ze względu na liczne fiesty organizowane w wielu miejscach, jedną z najbardziej znanych jest Feira de Sao Mateus obchodzona w okresie od połowy sierpnia do 21 września – impreza związana z rolnictwem, podczas której odbywają się walki byków, tańce ludowe, pokazy sztucznych ogni, rozstawiane są wesołe miasteczka oraz organizowane liczne koncerty. Ciekawa jest również Festa de Nossa Senhora das Gracas organizowana w sierpniu w miejscowości Braganca, pełna kulturalnych i rozrywkowych wydarzeń.

Jaka waluta obowiązuje w Portugalii i jakie są orientacyjne ceny?
W Portugalii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Montanhas?
W każdym kurorcie i większym mieście jest przynajmniej jedno centrum handlowe, w którym można znaleźć interesujące pamiątki. Poszukiwanymi prezentami są wyroby ceramiczne (garnki, rzeźby, talerze, figurki z rozpoznawalnym symbolem Portugalii jakim jest kogucik z Barcelos), gliniane naczynia, ręcznie tkane dywany, haftowane narzuty, pledy i koce doskonale nadające się na ozdobę ściany. Każdy turysta powinien wrócić z Portugalii z butelką Porto lub oliwy, a podróżnicy o zasobniejszych portfelach mogą skusić się na biżuterię złotą bądź srebrną. Ciekawymi pamiątkami, które można nabyć u lokalnych rzemieślników są wyroby z korka i wikliny, popularne w lecie słomiane kapelusze i kosze. Najlepiej zagłębić się w słynne portugalskie targowiska zwane „mercados”, na których można znaleźć nietypowe pamiątki i przeżyć turystyczne zakupy. Warto przywieźć ze sobą pamiątkę, którą można później podzielić się ze znajomymi, przykładem może być suszony dorsz, ładnie pakowane woreczki suszonej papryki „piri-piri” czy wyborne dżemy. Turyści z poczuciem humoru mogą zaopatrzyć się w powszechnie sprzedawane koszulki z napisem „Pozdrowienia z Portugalii, nie z Hiszpanii”. Warto pamiętać, że sklepy w Portugalii przeważnie czynne są w godzinach od 8:30 do 13 i od 15 do 18.

Jednym z ciekawszych miejsc na zakup pamiątek jest targ przy Largos Castanheiro dos Amores oraz liczne sklepy zgromadzone wzdłuż Rua Directa w Viseu (można w nich znaleźć m.in. charakterystyczne dla miasta witraże, wyroby garncarskie i efektowne wyroby kowalstwa artystycznego).

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jaki czas obowiązuje w Portugalii?
Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Jak poruszać się po Montanhas?
W Montanhas komunikacja kolejowa i autobusowa funkcjonuje dosyć sprawnie, niemniej nie ma tak wielu połączeń jak w pozostałych częściach kraju, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym. Główne trasy w regionie są w dobrym stanie, natomiast lokalne drogi są zadbane i czasami warto zjechać z głównych tras, by zobaczyć malownicze miasteczka i wioski.

Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Portugalii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Portugalii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lizbonie: www.lizbona.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lizbona.polemb.net

Porto

Porto Santo

Wybrzeże Lizbońskie

Portugalia: Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie

Wybierz region Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie